Лопата Андрій Іванович

Матеріал з Енциклопедія Носівщини
Андрій Лопата

Андрій Іванович Лопата (народився 13 грудня 1935, Нова Басань, Бобровицького району — помер 13 грудня 2013, Козари Носівського району) — педагог і письменник, автор двох книг, рідний брат художника і письменника Василя Лопати.

Родина[ред.]

Народився на хуторі Поліновка (нині куток в межах села Нова Басань) на Чернігівщині у 1935 році. Є старшим братом художника і письменника Василя Лопати[1].

Дружина, Лопата (дівоче Мойса) Галина Василівна, живе в Козарах. Син Сергій, військовий, живе в Чернігові, донька Оксана, завідує бібліотекою в Козарах.

Освіта[ред.]

Закінчив Ніжинський педагогічний інститут.

Трудова діяльність[ред.]

Працював учителем у селі Коломійцівка, потім 25 років був директором Козарської середньої школи Носівського району.

Творчість[ред.]

Обкладинка книги «Кара Перуна». Художник Василь Лопата

Є автором книг:

  • «Кара Перуна» / Редактор С. Реп'ях. — Чернігів: КП "Видаництво «Чернігівські обереги», 2008. — 240 с. тираж — 500 примірників, ISBN 978-966-533-380-7. Книга є збіркою оповідань, новел, усмішок та історичної повісті. Книга видана на виконання обласної програми «Українська книга»[2][3]. Ілюстрував книгу Народний художник України, лауреат Національної премії імені Т.Шевченка Василь Лопата.
  • «Хлопці з Оборів». — Чернігів: Десна Поліграф, 2011. — 184 с. тираж — 500 примірників, ISBN 978-966-2646-06-1

Є учасником літературної спілки «Чернігів», друкується в літературних журналах та місцевій періодиці. Зокрема «Літературний Чернігів» в № 1 за 2007 опублікував уривок з повісті «Кара Перуна» (с. 43-49)[4], в № 1 за 2010 — новелу «Новорічні вечори» (с. 40-41)[5], в № 3 за 2011 — оповідання «Стіна» [6].

Бібліографія[ред.]

Публікації про Андрія Лопату
  • Надія Фурса: «На цій землі святій і грішній» / Газета «Носівські вісті» від 31 березня 2012. Рецензія на книги «Кара Перуна» і «Хлопці з Оборів», у рубриці «Книги наших земляків».
  • Фурса В. М. Славні імена Носівщини. — 2-ге видання, доповнене, перероблене. — Ніжин : ТОВ «Аспект-Поліграф», 2012. — 384 сторінки : ілюстрації. ISBN 978-966-340-493-6. / Лопата Андрій Іванович. Сторінка 21.

Нарис про Андрія Лопату[ред.]

Носівка Nosivka Носовка, 10 квітня 2019, автор Валерій Фурса.

Андрій Іванович Лопата відомий на Носівщині, насамперед, як директор Козарської середньої школи, що багато років очолював цей освітній заклад.

Народився він у 1935 році в селі Нова Басань на Бобровиччині. Після Другої світової війни закінчив навчання в школі, а потім - філологічний факультет Ніжинського педінституту ім.Гоголя.

В шестидесятих роках минулого століття Андрій Іванович розпочав свою педагогічну діяльність в Коломійцівській восьмирічній школі. А з 1973-1974 навчального року він вже, як досвідчений педагог, очолює Козарську школу і чверть століття залишається в ній директором. Завучем закладу стала працювати вчителька Галина Олександрівна Грабовець.

З 1974 року школа, одна з перших в районі, розпочала перехід до кабінетної системи навчання. Андрій Іванович докладає значних зусиль для обладнання кабінетів усіма необхідними матеріалами та наочністю.

В цей час у школі відбулася зміна поколінь, кількість класів-комплектів скоротилася, відповідно зменшилась і кількість вчителів у школі. Відбулася непроста перебудова навчально-виховного процесу аби школа змогла відповідати новим викликам. Та новому директору, разом з колегами-вчителями, вдалося гідно вирішити таке складне завдання і вивести школу в районні лідери.

Андрій Іванович був багатогранною обдарованою людиною і життя школи було цікавим, насиченим різними яскравими подіями. Учням в ній хотілося і навчатися і жити позакласним життям.

З 1975 по 1985 рік у школі працювала колективна шкільна радіостанція, керівником якої був Андрій Іванович. На рахунку радіостанції тисячі радіозвязків з різними країнами.

Іншим захопленням директора була фотографія. Він навчав цьому мистецтву своїх учнів. А його найкращі фотографії прикрашали районні фотовиставки.

Іще однією гранню таланту Андрія Івановича була його літературна діяльність. На початку своєї педагогічної діяльності в 1960-х роках він розпочав писати збірку повістей, оповідань, казок, яка побачила світ у 2011 році і називається «Хлопці з Оборів».

Тяжким, голодним, некомфортним було життя героїв збірки «Хлопці з Оборів», поведінка їх іноді була далека від правил етикету, та вони метикували, докладали фантазії, щоб вижити. А ще люди понад усе цінували дружбу (у дружбі та злагоді не пропадем), розум, доброту, відчайдушність і поважали старість.

Інша його книга – «Кара Перуна» була видана в Чернігові у 2008 році. Це збірка оповідань, новел не схожих між собою, часом химерних, але правдивих. Також в цій книзі є цікава, хвилююча, трагічна, однойменна з назвою книги «Кара Перуна» повість з часів Київської Русі. Устами героїв автор ставить низку суспільно значимих запитань собі й сучасникам: «Куди йшли?», «Куди йдемо».

У 1990 році Андрій Іванович Лопата став лауреатом почесної педагогічної премії імені Н.К. Крупської.

Примітки[ред.]

Посилання[ред.]