Відмінності між версіями «Володькова Дівиця»

Матеріал з Енциклопедія Носівщини
(Люди)
(Посилання)
Рядок 125: Рядок 125:
 
* Історія міст і сіл Української РСР. Чернігівська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1972.– 697 с.
 
* Історія міст і сіл Української РСР. Чернігівська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1972.– 697 с.
 
* https://uk.wikipedia.org/wiki/Володькова_Дівиця
 
* https://uk.wikipedia.org/wiki/Володькова_Дівиця
 
+
* {{cite web | url = http://ukrssr.com/chernig/nosovskiy/chervonyie-partizanyi-nosovskiy-rayon-chernigovskaya-oblast | title = Червоные Партизаны, Носовский район, Черниговская область | publisher = История городов и сел Украинской ССР | author = | date = | accessdate = | language = }}
 
[[Категорія:Села]]
 
[[Категорія:Села]]
 
[[Категорія:1600]]
 
[[Категорія:1600]]
 
[[Категорія:Є у Вікіпедії]]
 
[[Категорія:Є у Вікіпедії]]

Версія за 21:18, 11 грудня 2019

Володькова Дівиця (1928—2016 Червонопартизанське, Червоні Партизани) — село в в Носівському районі.

Населення — 3601 осіб (на 01.01.2015). Орган місцевого самоврядування — Носівська міська громада.

Географія

Розташоване на річці Дівиці, за 16 км від районного центру. Біля села проходить залізнична магістраль Київ—Москва. Є зупинка для приміських поїздів. Сільраді підпорядковані села Дослідне, Кобилещина, Коробчине, Криниця, Ставок, Сулак.

Історія

Неподалік села є городище часів Київської Русі.

Річ Посполита

Володькова Дівиця заснована в першій половині XVII ст. на так званій «королівщині» — земельних фондах короля Польщі, які розподілялися з-поміж героїв Смоленської війни. Осадник села — шляхтич Самуель Володкевич, від прізвища якого і пішла назва села. Містечко заселялось ним, правдоподібно, на старому городищі, де в Литовьку добу існувало село Дівиця.[1] В Україні шляхетський рід Володкевичів був поширений на Житомирщині, зустрічається також в білоруських воєводствах Великого князівства Литовського.

Населений пункт Dewice позначено на «Спеціальному та докладному плані України…» де Боплана (1650) та на пізніших мапах.[2][3]

Гетьманщина

1648 населення покозачилося, взявши участь у Визвольній війні під проводом Богдана Хмельницького. Село стало центром Володьково-Дівицької сотні Ніжинського полку Гетьманщини. Проте вже 1658 розформована Гетьманом Іоанном Виговським. Надалі село у складі 2-ї Ніжинської полкової сотні

Наприкінці XVII ст. у селі налічувалось 155 козацьких і 88 селянських дворів. Військова адміністрація інколи відпускала селян на відходні промисли.

1770 року Катерина II, через голову Малоросійської колегії, «пожалувала» частину села з прилеглими хуторами графу П. О. Румянцеву-Задунайському.

Село в XIX столітті

На початку XIX ст. село залишалося переважно козацьким. Побудовано цегельний завод. Аби дати роботу малоземельним і безземельним селянам, їх переселяли у побудовані на території економії бараки. Також сюди переводили ремісників для роботи на горілчаному й цегельному заводах, суконній фабриці. Залежні селяни тікали в малозаселені південно-українські степи. Тільки у сорокові роки XIX ст. 80 чоловік.

На 1861 рік у селі налічувалось 6426 чоловік населення, з них лише 2560 кріпаків, але 3800 козаків, крім того 66 дворян і духівництва.

Поряд з економією Голіцина у Володьковій Дівиці розташувалися господарства ще 7 великих господарств. Полковнику Карабиновському належало 400 десятин і 83 кріпаки.

Економіка

12 великих землевласників у XIX ст. — з колишніх козаків. Вони мали від кількох десятків і до сотні десятин землі, власні підприємства — олійниці, лісопильні, млини, скуповували і перепродували худобу. Решта селян, теж з колишніх козаків, землі мала набагато менше, не мала маєтностей та тяжко працювала задаром на землях 12 великих землевласників. На середній двір державних селян (колишніх козаків) припадало по 6—8 десятин. Державні селяни жили окремою від поміщицьких селян громадою, мали своє самоврядування: волосну управу, суд, свій порядок віддачі рекрутів. Був спільний гамазей для зберігання хліба на випадок недороду чи іншого стихійного лиха, громадські пасовища, сіножаті. При сільській церкві була школа для хлопчиків.

Пореформенна економіка

Після реформи 1861 року норма земельного наділу становила від 1,5 до 2,75 десятини. Голіцин виділив колишнім своїм кріпакам лише по 1,5 десятини, залишивши у своїй власності велику кількість землі. Це стало приводом до неодноразових виступів жителів села у пореформений період. До того ж 325 дворових залишились без землі. Скрізь — у полі, на бурякових плантаціях, цегельному й горілчаному заводах, сукновальні — переважала ручна праця.

1868, коли власницею маєтку після смерті Голіцина стала його дружина О. Голіцина, селяни знову зажадали, щоб їм повернули 4 тис. десятин землі, привласнених під час проведення реформи. Конфлікт розтягнувся до 1884, коли тридцять чоловік покарали, п'ять — заслали до Сибіру.

Боротьба за землю

У травні-серпні 1903 року відбувся виступ колишніх кріпаків проти М. Долгорукової (дочка О. Голіциної). Вони відмовилися сплачувати орендну плату за землю і вимагали повернути у власність ділянки, відібрані під час реформи 1861. Тоді Долгорукова наказала переорати і засіяти орендовану землю. А коли на ній з'явилися сходи, селяни вигнали на них свою худобу, яка все дощенту витоптала. Під час сутички було поранено 5 селян, 8 — заарештовано та віддано до суду.

Село в ХХ столітті

В роки Першої світової війни

Понад 1500 чоловік (селян та колишніх козаків) було мобілізовано на Першу світову війну в Російську Імператорську армію. Більш як 400 із них загинуло на фронтах. Багато учасників війни повернулися інвалідами. Селянські господарства занепали. В той же час поміщиця нажилась на вигідних замовленнях військових відомств на різні продукти та худобу.

Влада УНР

Після Лютневої революції у Володьковій Дівиці було скасовано старе волосне управління, розпущено місцеву поліцію. Почав діяти місцевий орган УНР — волосний виконавчий комітет. До його складу увійшли й солдати, які повернулися з фронту влітку 1917 року. Під тиском цих солдатів комітет прийняв рішення про звільнення солдатських родин від грошових і натуральних податків на утримання армії.

29 січня 1918 року військові загони українських більшовиків під командою Юрія Коцюбинського, сина видатного українського письменника Михайла Коцюбинського, захопили село. Проте вже за два місяці прийшла німецько-австрійська окупаційна влада.

Австрійська окупація

Ефективно було організовано збір контрибуції з населення, боротьбу з антинімецькою більшовицькою пропагандою, переслідувалися місцеві повстанські загони, зокрема — під командою Кропив'янського. 17 травня повстанці Кропив'янського були в селі, де агітували селян до виступу проти окупантів та їх посіпак. Наприкінці червня окупаційна влада роззброїла селян (колишніх козаків), багато з них було знищено.

5 липня 1918 зареєстровано один з найуспішніших боїв повстанців Миколи Кропив'янського (під час їх нападу на село загинуло 32 бійця «державної варти» гетьмана Скоропадського).

Перша комуністична присутність

У січні 1919 українські радянські війська під командою Миколи Кропив'янського знову захопили Володькову Дівицю. Проте 29 серпня їх вибили денікінці. Майже всі чоловіки з Володькової Дівиці організовано пішли в ліс, частина їх була в диверсійному загоні під командуванням двоюрідного брата Миколи Кропив'янського — Г.Кропив'янського, що вів боротьбу з білогвардійцями. Люди громили денікінські гарнізони, руйнували засоби зв'язку, залізничні мости і колії.

З 1921 року в селі установилась стабільна радянська влада.

У лютому 1923 року Володькодівицьку волость було приєднано до Носівського району. На цей час налічувалося 1696 дворів і проживало 8193 особи. Для дітей-сиріт створили так звану «дитячу трудову колонію», де неповнолітні працювали та харчувалися.

1928 року Володькова Дівиця отримує назву Червонопартизанське в цілковито партійно-адміністративний спосіб — без будь-яких попередніх обговорень чи формальних зборів мешканців села. У окружній газеті «Нове Село» читаємо щодо цього таке:[4]

«Президія Ніжинського окрвиконкому ухвалила з нагоди 10-річчя Червоної армії відзначити та представити до нагороди такі села: по Носівському району — перейменувати с. Володькову Дівицю як місце партизанщини, на Червонопартизанське і надати почесну адресу від ВУЦВК.

Комуністи почали атеїстичну пропаганду, тероризували віруючих, ламали церкву. 1932 року комуністи вдалися до терору голодом. Від голоду померли цілі родини, включаючи дітей та старих.

Рух опору у роки 2СВ

13 вересня 1941 року село було окуповано військами нацистської Німеччини. Багато жителів села вступило до партизанського загону. Було створено партизанське з'єднання «За Батьківщину», командиром його 2-го полку став уроженець Червоних Партизан Симоненко Микола Дмитрович.

Після того, як партизанські провокатори влітку 1942 року вбили гітлерівського офіцера, гітлерівці в Червоних Партизанах схопили і розстріляли за вбитого 175 заручників. Після цього партизанський загін поповнився.

16 вересня 1943 року Червона Армія повернулася. Партизанський полк Миколи Симоненка у повному складі ввійшов до військ 60-ї армії генерала Івана Черняховського та взяв участь у операції з форсування Дніпра.

За період Німецько-радянської війни із села було мобілізовано понад 2 тис. уродженців села, 1206 з них загинуло.[5]

Післявоєнний період

До кінця 40-х років у Червоних Партизанах комуністи практикували голодомор. Селяни примусовою важкою працею спорудили 352 житлових будинків для колгоспників, відремонтували й переобладнали приміщення лікарні. У голодний 1946 рік відкрито середню школу.

Звільнення України від СРСР

19 травня 2016 року Верховна Рада України прийняла постанову Про перейменування окремих населених пунктів та районів, внаслідок чого селу Червоні Партизани повернуто історичну назву Володькова Дівиця[6].

Люди

Уродженцями Володькової Дівиці також є доктор філологічних наук, професор Київського державного університету Плющ Павло Павлович, доктор історичних наук І. Д. Бойко (1899—1971), генерал-лейтенант П. Д. Сірик, генерал-майор О. М. Ляшко, доктор юридичних наук, Заслужений юрист України М. Я. Скотар (р.04.05.1947)

Галерея

Примітки

  1. Кулаковський, Петро (2006). Чернігово-Сіверщина у складі Речі Посполитої 1618-1648 рр. Київ: Темпора.}}
  2. Спеціальна та докладна карта України на сайті vlasenko.net
  3. Мапа Боплана 1670
  4. Як Ніжинщина відзначить 10-річчя Червої Армії// Нове Село (Ніжин). — 1928. — № 232. — 5 лют.
  5. Симоненко М. В лісах над Остром. — К. 1969: Політвидав України. — 74 с.
  6. Про перейменування окремих населених пунктів та районів від 19.05.2016 № 1377-VIII

Посилання